Edent - dentalna hygiena Eurovea Bratislava - cistenie zubov - 10 najcastejsich chyb.

10 najčastejších chýb pri čistení zubov

Bc. Renáta Duch, senior dentálna hygienička Edent

Zuby máme len jedny. Staráme sa však o ne správne? Štúdie ukazujú, že mnoho ľudí má veľké medzery. Nielen medzi zubami, ale najmä v problematike ich správneho čistenia. Schválne, v koľkých z 10 bodov najčastejších chýb nájdete aj samého seba?

1. Nesprávna veľkosť zubnej kefky

Topánky vám musia dokonale sadnúť. Nesmú tlačiť, ani sa vyzúvať. Pristupujete však s rovnakou prísnosťou aj k výberu zubnej kefky? Ruku na srdce, riešite pri kúpe kefky jej správnu veľkosť? Ak áno, gratulujeme vám aj vašim zubom. Že nie? Tak šup do kúpeľne! Ak sa vám rúčka kefky drží nepohodlne, kefka sa vám v ústach stráca alebo naopak, musíte ústa priveľmi otvárať, znamená to jediné – nemáte správnu veľkosť kefky.

2. Nesprávne vlákna zubnej kefky

Mäkká, stredná či tvrdá kefka. A nie je to jedno? Veruže nie je. Príliš tvrdá kefka môže poškodiť krčky ďasien a spôsobiť zápal. Príliš mäkká kefka nemusí dostatočne odstrániť zubný povlak, čo môže viesť k vzniku zubného kameňa a spôsobiť krvácanie. Ak sa v problematike zubných kefiek strácate a neviete, ktorá je pre vás tá pravá, navštívte dentálnu hygienu. Hygienik vám ochotne a fundovane pomôže tento oriešok rozlúsknuť.

3. Zriedkavá výmena zubnej kefky

Už viete, ako má vyzerať správna kefka. Naštudovali ste si všetky parametre, takže smelo vykročíte do obchodu a svojho favorita si zakúpite. Veľkosť vyhovuje, štetinky sú príjemne mäkké, a tak kefku používate a používate… a používate. Nezabúdajte však, že kefku treba z času na čas vymeniť. Ideálne každé 3 mesiace, rovnako tak aj po každej chorobe. V opačnom prípade sa stane nechceným zdrojom baktérií.

4. Zlá technika čistenia zubov

Prevažná väčšina ľudí si zuby síce čistí pravidelne, ale zle. Ako ste na tom vy? Ak si zuby čistíte krúživými pohybmi, vertikálne (teda hore a dole), robíte to správne. Nikdy by sa zuby nemali čistiť len zboku, horizontálne a priečne cez zuby, pretože sa môže porušiť zubná sklovina.

5. Prehnané verzus podceňované čistenie zubov

Aj vy žijete v presvedčení, že čím častejšie a silnejšie si budete zubiť čistiť, tým lepšie? Opak je pravdou. Zuby nie sú podlaha, netreba ich vyslovene „drhnúť“. A už vôbec nie po každom jednom súste, ktoré prejde vašimi ústami. Zuby tak možno budete mať čisté, ale zároveň totálne zničené. Opačným extrémom sú ľudia, ktorí si zuby čistia takpovediac „raz za uhorský rok“ a na túto sviatočnú činnosť si vyhradia nanajvýš 30 sekúnd. Ak vám majú zuby slúžiť, musíte sa o ne starať. Čistiť by ste si ich mali 2- až 3-krát denne, po dobu približne 2 až 3 minút. Na čistenie zubov treba ísť s rozumom!

6. Stereotypné čistenie zubov

Odborníci označujú za chybu aj akýsi automatický stereotyp v čistení zubov. Ak si zuby vždy začínate čistiť na tom istom mieste a na rovnakom mieste aj končíte, je dokázané, že časom sa práve tomu poslednému miestu venujete najmenej.

7. Vynechanie vnútorných priestorov

Ako sa hovorí, zíde z očí, zíde z mysle. A platí to, žiaľ, aj o zuboch. Pravidelne a poctivo si ich čistíte. Na záver venujete zrkadlu americký úsmev, ktorým sa presvedčíte, že sú vaše zúbky skutočne čisté. Čo ste videli, to ste vyčistili. Avšak vnútorné priestory spodných a vrchných zubov mnohí z vás (ne)vedome obchádzajú. No aj na tých sa tvorí povlak a hromadia sa baktérie. Nezabúdajte na to!

8. Zubná niť ako neznámy pojem

Niť vezmete do ruky len vtedy, keď už v druhej čaká ihla? Chyba, veľká chyba! Ak chcete mať zdravý chrup a vyhnúť sa zubným kazom a podobným pliagam, zadovážte si aj zubnú niť. Sú totiž miesta, kam sa ani tá najlepšia zubná kefka jednoducho nedostane. A práve vtedy by mala vstúpiť na scénu zubná niť. Správne používanie vám vysvetlí dentálny hygienik.

9. Nedostatočné vyplachovanie úst

Techniku čistenia zubov máte dokonale zvládnutú. Čisteniu ste venovali povestné 3 minútky, ale tých záverečných pár sekúnd, určených dôkladnému výplachu úst, ste akosi oželeli. V takomto prípade však môže celé čistenie vyjsť navnivoč, pretože všetky baktérie, ktoré ste zo zubov očistili, zostávajú naďalej v ústnej dutine. Podobný osud vás čaká aj pri nedostatočne opláchnutej zubnej kefke.

10. Na večerné čistenie je už neskoro

Mnohí ľudia podceňujú význam čistenia zubov pred spaním. A práve to je veľkou chybou. Počas dňa čistiacu funkciu čiastočne zastanú vaše ústa, jazyk a sliny. Lenže počas spánku spia aj títo pomocníci, čo predstavuje dokonalú príležitosť na vznik baktérií, povlakov a iných nežiaducich činiteľov. Zaželajte dobrú noc aj svojim zubom a dôkladne ich vyčistite.


Ako vám môžeme pomôcť?

Ak máte pocit, že čistenie zubov nie je vaša silná stránka, radi by ste zistili viac alebo využili naše služby, vyberte si z ponuky týchto možností: