Edent - dentalna hygiena Bratislava - citlive krcky - citlive dasna - citlive zuby - ako s nimi bojovat

Ako na citlivé zuby

Citlivosť zubov – ako s ňou bojovať?

Trápia vás príliš citlivé zuby? Nezúfajte, nie ste v tom sami. Citlivosťou zubov trpí až 40% dospelej populácie. Nič sa však nedeje len tak, pretože vás chce osud vytrápiť. Za všetkým hľadajte nesprávne stravovacie návyky a nevhodnú dentálnu starostlivosť.

Prečo máme citlivé zuby?

V lete vás osvieži chladená minerálka, v zime zahreje teplý voňavý čaj a celoročne pri tom zachváti obrovská bolesť zubov? Máte pocit, že niekedy vaše zuby podráždi aj malé vdýchnutie vzduchu? Potom bojujete s problémom zvaným „citlivé zuby“. Všetko sa začína odhalením dentínu. Dentín je povrchová vrstva zuba, ktorej úlohou je zaceliť nervové zakončenia. Bežne sú nervové zakončenia chránené zubnou sklovinou a ďasnami, avšak v priebehu života sa môže zubná sklovina stenčovať a ďasná odhaľovať. A problém je na svete. Čo je však príčinou týchto ťažkostí? A ako k nim vlastne dochádza?

K najčastejším spúšťačom precitlivenosti zubov patria najmä:

  • konzumácia kyslých nápojov – ovocné džúsy a rôzne perlivé nápoje sú síce chutné, ale spôsobujú porušenie zubnej skloviny, ktorá má za následok odhalenie dentínu,
  • nevhodná zubná pasta – zubná pasta s vysokým obsahom abrazivity (obrusovania) nielen dôkladne vyčistí, ale najmä poškodí povrch zubnej skloviny,
  • nevhodná zubná kefka – ak je kefka príliš tvrdá, poškodzuje sklovinu, ale aj ďasná,
  • nesprávna technika čistenia zubov – ak vyvíjate pri čistení zubov prílišný tlak alebo volíte pri čistení nesprávny smer (horizontálny), môže dôjsť k poškodeniu a ústupu ďasien, čím sa opätovne odhalí dentín,
  • ochorenie ďasien – rôzne zápaly a opuchy ďasien majú za následok ich ústup,
  • dlhodobé používanie ústnej vody – z ústnej vody, pokiaľ obsahuje alkohol, veľa veselosti nezažijete. Práve naopak, jej dlhodobé používanie môže mať nepriaznivé účinky na zdravie ústnej dutiny a stav vašich zubov,
  • kozmetické úpravy zubov – bielenie a brúsenie predstavujú istý zásah do štruktúr zubov. Ak sa nevykonávajú správne, môžu zub poškodiť, a tým spôsobiť (okrem iného) aj jeho citlivosť. Aj pri profesionálnych postupoch môže dôjsť k precitlivenosti zubov, táto však zvyčajne do 3 až 4 dní ustúpi.

Ako bojovať s citlivosťou zubov?

Citlive zuby - ako s nimi bojovatZárukou úspechu by mala byť včasná prevencia. Vyhýbajte sa preto kyslým nápojom, vybavte sa kvalitnou dentálnou súpravou v zložení mäkká kefka, nízkoabrazívna zubná pasta, zubná niť a ústna voda bez obsahu alkoholu. Osvojte si správnu techniku čistenia zubov, ktorá nebude poškodzovať ďasná ani zubnú sklovinu. Ak sa už vaše zuby stihli stať bolestivo citlivými, účinným pomocníkom na citlivé zuby sú zubné pasty, gély a ústne vody s obsahom fluoridu. Efektívne sú takisto zubné pasty s označením „sensitive“ (určené citlivým zubom), ktoré majú schopnosť remineralizovať zuby. Pokiaľ však problémy s citlivosťou zubov u vás pretrvávajú dlhodobejšie, je nevyhnuté navštíviť odborníka. V opačnom prípade sa môžu vaše problémy a bolesti výrazne stupňovať.

Citlivé krčky

Citlivé zuby a citlivé krčky spolu súvisia – odhalené a citlivé krčky podľa štatistík trápia každého tretieho človeka, a u ľudí nad štyridsať rokov dokonca každého druhého. Čistenie odhalených krčkov býva u niektorých ľudí také bolestivé, že vedie až k zanedbávaniu zubnej hygieny.

Riešením je ošetrenie citlivého krčka impregnačnými gélmi, ktoré znížia jeho citlivosť a následná úprava hygienických návykov prostredníctvom dôkladnej inštruktáže u dentálnej hygieničky. Dentálna hygienička odporučí vhodnú zubnú kefku, pastu a ústnu vodu určenú na citlivé krčky skoriguje tlak pri čistení a odporučí správnu techniku čistenia.

Citlivé ďasná

Ak sa vám zdá, že máte citlivé ďasná, v skutočnosti ide o zápal. Zapálené ďasná a opuchy ďasien majú za následok ich ústup. Citlivosť ďasien je pritom priamo úmerná citlivosti zubov. Pokiaľ sú vaše ďasná začervenané a krvácajú pri podráždení, je najvyšší čas dať si odstrániť zubný kameň a povlak.

Ústne vody, zubné pasty, rôzne liečebné roztoky, majú iba obmedzený účinok. Bez dôkladného mechanického odstránenia plaku nemajú význam a zápal ďasien sa v skutočnosti nevylieči. Preto základnou úlohou pri tomto probléme je návšteva u dentálneho hygienika. Na rozdiel od parodontitídy sa zápal ďasien dá vyliečiť úplne (pozrite si viac o téme paradentóza).


Ošetrenie citlivých zubných krčkov od Edent

Citlivé krčky ošetríme pomocou špeciálneho laku s obsahom fluoridov k zníženej citlivosti zubov a na ošetrenie povrchu skloviny a dentínu. Pozrite si viac o našej službe citlivý krčok a objednajte sa na ošetrenie v našej prevádzke Edent v Eurovea, Bratislava už dnes.