Vianoce

Čistenie zubov: Šťastné a veselé pre váš úsmev

Bc. Renáta Duch, senior dentálna hygienička Edent

Počas sviatkov sa väčšina z nás chystá oddychovať. Naše zuby však čakajú najrušnejšie dni v roku. Slávnostné menu, k tomu každý deň chutné vianočné pečivo, občas sa zahriať šálkou vareného vína. Sú to všetko príjemné záležitosti. Pozor však, aby ste si počas štedrých dní neuštedrili aj nepríjemnosti so zubami. Ako sa zodpovedne starať o chrup počas sviatkov?

Ráno ako základ pre čistenie zubov

Napriek tomu, že sviatočné rána bývajú lenivé, nemali by ste ani v čase voľna zabúdať na správnu dentálnu hygienu. Zuby ráno dôkladne vyčistite technikou stierania. Ideálne je použiť zubnú pastu a ústnu vodu s obsahom aminofluoridov, ktoré pôsobia ako prilba na naše zuby. Budú tak účinnejšie chránené pred usádzaním povlaku, vytvoreného prirodzenými baktériami z dobrôt, ktoré si počas dna s veľkou pravdepodobnosťou doprajete. Tiež sa vám nestane, že sa vás ľudia budú strániť pre zápach z úst.

Dôkladné čistenie zubov pred spánkom

Večer by ste si mali dať na hygiene chrupu zvlášť záležať. Okrem zubnej kefky a pasty najskôr použite medzizubnú kefku, ktorej veľkosť vám odporučí dentálny hygienik. Nezabúdajte ani na dentálnu niť, ktorá odstráni prípadné zvyšky nečistôt z miest, kde sú zuby tesne spojené.

Maškrtenie bez následkov

Pokiaľ patríte k nenapraviteľným maškrtníkom, myslite na to, že cukor spôsobuje v ústach hotovú kalamitu. Produkuje kyselinu, ktorá sa drží v ústnej dutine až 30 minút, a počas nich postupne likviduje zubnú sklovinu. Po každom sladkom jedle by ste si preto mali ihneď vyčistiť zuby. Ak to nie je možné, vypláchnite si ústa aspoň čistou vodou. Pomôcť vám môže aj žuvačka s obsahom xylitolu, čiže prírodným sladidlom, ktoré nepoškodzuje zuby – práve naopak: chráni ho.

Nebezpečné však nie sú len sladké, ale aj kyslé potraviny. Možno si radi doprajete šálku punču alebo vareného vínka so známymi. Alebo si – všetka chvála – dopĺňate úroveň vitamínov citrusovým ovocím. Kyslé potraviny a nápoje však zmäkčujú a demineralizujú zubnú sklovinu, ktorá je tak náchylnejšia k zubným kazom.

Nezabudnite si preto taktiež čo najskôr aspoň vypláchnuť ústa vodou. Dobrá je aj žuvačka, ktorá zvýši produkciu slín a tým sa rýchlejšie neutralizuje kyslé pH a zažehná zvýšená náchylnosť na vznik zubného kazu.

Poradíme vám

V Edente vám kedykoľvek radi poradíme so správnymi technikami čistenia zubov i vhodným výberom prostriedkov pre dôkladné čistenie doma. Aby boli šťastné, veselé a ideálne aj biele nielen sviatky, ale aj váš úsmev.