Čo sa deje v ústach, keď spíme?

Bc. Gabriela Laštiaková, dentálna hygienička Edent

V noci počas spánku väčšina orgánov v našom tele odpočíva. V ústach to však občas skutočne „žije“. Nočný život v ústach majú na svedomí baktérie, ktorých tam máme v priemere 500 až 700 druhov.

Dobré a zlé baktérie

Niektoré druhy týchto baktérií napomáhajú tráveniu potravy už v ústnej dutine.  Iné však spôsobujú zubné kazy a zápaly ďasien kvôli  nečistotám, zachytených na zuboch počas celého dňa. Tieto škodlivé baktérie majú v ústach ideálne prostredie na rýchle rozmnožovanie: Je tam teplo, vlhko a navyše kyslé ph, ktoré potrebujú. Kým cez deň zubný povlak a zvyšky potravy zo zubov prirodzene stierajú pery a jazyk, v noci sú zuby ponechané napospas mikroorganizmom. Navyše, slinné žľazy počas spánku produkujú až osemkrát menej slín, ktoré riedia zubný povlak, než počas dňa.

Prečo sú nebezpečné

Baktérie v ústach produkujú kyselinu, ktorá rozleptáva zubnú sklovinu. Nejde však len o zuby. Aby toho nebolo málo, mikroorganizmy v ústach sú aj zdrojom toxických látok, ktoré sa následne krvným obehom dostávajú do celého tela. Poškodzujú vnútornú výstelku ciev a môžu sa stať príčinou vážnejších ochorení, ako je cukrovka alebo infarkt.

Čisté zuby sa nekazia

Mikroorganizmom sa najviac darí v neumytých ústach. Najúčinnejšou zbraňou proti nim je preto pravidelná a dôkladná večerná hygiena. Kľúčový je správny výber zubnej kefky a technika čistenia. V tejto oblasti vám najlepšie poradí dentálna hygienička. Tiež vás najlepšie usmerní, ako si čistiť zuby, aby boli naozaj čisté. Pozornosť by ste mali venovať nielen odstráneniu povlaku z každej zubnej plôšky, ale aj precíznemu vyčisteniu medzizubných priestorov. Na záver môžete použiť ústnu vodu.

Hovorí sa, že čistenie zubov by malo trvať aspoň tri minúty. Dôležitý však nie je čas strávený nad umývadlom, ale kvalita zubnej hygieny. Aby ste si v noci oddýchli nielen vy, ale aj vaše zuby.