Elektricky usmev

Elektrická zubná kefka: toto by ste mali o nej vedieť.

Bc. Renáta Duch, senior dentálna hygienička Edent

Elektrická zubná kefka je skvelý vynález. V ponuke je množstvo značiek a typov, ktoré nás môžu lákať cenou či technickými vychytávkami. Skutočne dôležité sú však úplne iné kritériá pri jej výbere a používaní, ktoré by ste mali poznať ešte pred jej kúpou. Pripravili sme pre vás prehľad tých najdôležitejších.

Rotujúce čističe

Na našom trhu sú dostupné dva druhy elektrických zubných kefiek. Rotačné zubné kefky, ako to názov naznačuje, pracujú na princípe rotačných pohybov. Niekoľko tisíc takýchto pohybov za minútu dokáže zuby vyčistiť niekoľkonásobne rýchlejšie než klasická kefka a zároveň robí kefku účinnejšou v boji so zubným povlakom. Niektoré novšie typy elektrických kefiek okrem rotovania aj pulzujú. Kombinácia týchto dvoch pohybov zabezpečuje lepšie preniknutie do medzizubných priestorov.

Čistenie zvukom

Druhým typom elektrickej zubnej kefky je takzvaná sonická kefka. Zuby čistí pomocou vysokej frekvencie zvuku, ktorá rozkmitá vlákna kefky a s nimi aj tekutinu v ústach: vodu, sliny a zubnú pastu. Vibrujúca tekutina spolu s bublinkami dokáže účinne vyčistiť zuby dokonca aj bez toho, aby sa ich kefka priamo dotýkala, a to aj v dôležitých medzizubných priestoroch. Preto je vhodná aj pre ľudí, ktorí majú citlivé zuby. Či je elektrická kefka vhodná pre váš chrup a aký typ zvoliť, vám najlepšie poradí dentálny hygienik.

Nepritláčať, prikladať

Ak ste sa rozhodli vyskúšať pohodlnejšie čistenie zubov elektrickou kefkou, majte na pamäti, že rýchly pohyb umelých vláken môže pri nesprávnom používaní zuby mechanicky poškodiť. Elektrickú kefku preto o zub nikdy nepritláčajte, iba prikladajte. Vyššie rady kefiek majú dokonca senzory tlaku. Tie vás upozornia, keď kefku o zub príliš pritlačíte. Sklon by mal byť v 45-stupňovom uhle k línii ďasien. Pokiaľ vás už teraz trápia odhalené zubné krčky, týmto miestam sa pri čistení rotačnou kefkou vyhnite a dočistite ich klasickou kefkou s mäkkými vláknami.

Pre celú rodinu?

Deti starostlivosť o chrup často podceňujú. Elektrická zubná kefka môže byť pre ne lákadlom a môže v nich vzbudiť záujem o dentálnu hygienu. Elektrickú kefku môžu začať používať deti približne od piatich rokov, avšak zo začiatku je vhodné striedať ju s manuálnym čistením klasickou kefkou. Dohodnite sa s nimi na použití elektrickej kefky raz alebo dvakrát za týždeň. Na trhu sú špeciálne modely kefiek vyvinutých pre deti.

Do Edentu po radu aj výber

Naši špecialisti v Edente si na elektrické kefky dôkladne posvietili. Radi vám poradia pri výbere tej najvhodnejšej pre vás a natrénujú s vami jej správne používanie. Ako novinku v ponuke našej predajne máme teraz pripravenú špeciálnu uvádzaciu ponuku elektrických zubných kefiek. Až do konca roka 2016 ich môžete v Edente získať za uvádzacie ceny a so zaujímavým darčekom k tomu.

Čítajte viac: Elektrický úsmev