Ako funguje pieskovanie zubov a ako pri nom postupovat u deti a dospelych

Pieskovanie zubov pre krajší a belší úsmev

Bc. Renáta Duch, senior dentálna hygienička Edent

Zoberte svoje zuby na piesok!

Poznáte to? Túžite po zdravom a krásnom úsmeve, ale zrkadlo vám ukazuje iný obraz. Darmo, obľúbený kofeínový životabudič, voňavý čaj o piatej či cigaretka, s ktorou už od zajtra (ktorého mesiaca?) zaručene skoncujete, po sebe nechávajú viditeľnú stopu – povrchové usadeniny a nevábne pigmentácie na vašich zuboch. Nezúfajte, svojich malých hriechov sa nemusíte celkom vzdávať, stačí ich obmedziť a venovať svojim zubom pravidelnú a profesionálnu starostlivosť. A presne takú predstavuje pieskovanie zubov, nazývané aj „airflow“.

Krásny úsmev nemusí byť veda

Na ceste za krajším, belším úsmevom môžete natrafiť na dva chodníčky. Jeden vedie k známemu „bieleniu“ a druhý k takzvanému „pieskovaniu zubov“. Aký je medzi nimi rozdiel? Bielenie funguje na princípe chemicky účinných látok karbamid peroxidu a peroxidu vodíka, ktoré šetrným spôsobom zosvetľujú zub na úrovni jeho vnútornej štruktúry. Pieskovanie zubov je naopak mechanické odstraňovanie povrchových pigmentácií a usadenín. Samozrejme, účinná látka má s pravým pieskom do činenia iba máločo. Jedná sa o špeciálny tryskajúci prášok (bikarbonát sodný), ktorý je rozptýlený v prúde vody a vzduchu. Rozlišujú sa pritom rôzne stupne hrúbky zŕn tohto prášku. Hrúbku zrna však vždy určí dentálny hygienik podľa typu zuba a požadovanej úrovne abrazivity. Aj preto je mimoriadne dôležité, aby vám pieskovanie zubov vykonával vysokokvalifikovaný dentálny hygienik, ktorý presne vie, ako pri „airflow“ postupovať.

Pozrite si ukážku, ako funguje pieskovanie zubov systémom airflow.

Piesok nad zlato (dve úrovne pieskovania zubov)

Pieskovanie zubov sa môže aplikovať prakticky na dvoch úrovniach:

  1. pieskovanie na úrovni zubnej korunky (pre krásu)
  2. pieskovanie na úrovni zubného koreňa (pre zdravie).

Práve druhá úroveň, teda pieskovanie zubného koreňa, má výborný profylaktický i liečebný účinok napr. pri parodontitíde (paradentóze). Na pieskovaním vyhladený zub sa totiž zachytáva menej baktérií a usadenín, čo výrazne eliminuje opakovanie zápalov. Práve preto je vhodné, aby sa pieskovanie (a celková dentálna hygiena) vykonávalo pravidelne, priemerne je to 2 – 4 x ročne, v závislosti od individuálneho stavu vášho chrupu. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa boja zubára ako čerta, nemusíte mať žiadne obavy. Pieskovanie zubov, podobne ako ostatné procedúry dentálnej hygieny, je absolútne bezbolestné. Pieskovanie ako estetická, ale aj profylaktická metóda ošetrovania zubov je určená prakticky pre každého. „Na piesok“ môžete zobrať dokonca aj deti, avšak najskôr dva roky po prerezaní trvalých zubov, teda zhruba po štrnástom roku života. Kto by nechcel už na prvom občianskom rozdávať žiarivé úsmevy? :)

Zrnko múdrosti na záver

Pieskovanie zubov - nejedzte kysle citrusove ovocieBez ohľadu na vek je potrebné, aby ste pred pieskovaním absolvovali profesionálmi vykonávanú dentálnu hygienu. Inak sa môže stať, že pieskovanie zubovnebude dostatočne účinné. Samotný výkon kvalitného kompletného pieskovania zubov trvá cca 20 minút, jeho efekt vydrží zväčša 4 až 6 mesiacov. Na jeho dosiahnutie je však dôležité, aby ste minimálne dve hodiny po pieskovaní nejedli potraviny s vysokým obsahom farbív (napr. kečup, čučoriedky, cvikla), kyslé ani citrusové ovocie. Takisto by ste nemali piť pigmentujúce nápoje, ako sú káva, čaj alebo červené víno. Minimálne na dve hodiny od ošetrenia by ste si mali odpustiť aj obľúbenú cigaretku. Ideálnym scenárom samozrejme je, aby ste si striedmosť v uvedenej životospráve udržali čo možno najdlhšie. Verte, že dodržanie týchto pokynov a zásad sa vám vskutku vyplatí. Výsledkom vašej disciplíny bude hladký a svieži pocit vo vašich ústach a v neposlednom rade krásny, žiarivý a zdravý úsmev.


Pieskovanie zubov: Naše tipy

Prečítajte si naše krátke tipy, ktoré vám o pieskovaní zubov prezradia viac:


Využite našu službu pieskovanie zubov Airflow

Ponúkame vám šetrné pieskovanie – leštenie povrchu zubov s odstránením povrchových pigmentácií. Zistite viac o našej službe alebo sa objednajte na pieskovanie zubov do našej prevádzky v Eurovea, Bratislava. Nájdete tu aj cenu za pieskovanie zubov alebo si pozrite kompletný cenník súvisiacich služieb dentálnej hygieny. Objednávku na termín možno realizovať online alebo telefonicky.