Ako sa starať o zuby so strojčekom

Bc. Gabriela Laštiaková, dentálna hygienička Edent

Kedysi bol zubný strojček výsadou detí. Dnes už nie je raritou vidieť ho aj u dospelých, ktorým záleží na vzhľade aj zdraví svojho chrupu. Rovné a pekné zuby sú totiž nielen estetickou korunou úsmevu. Sú menej náchylné na vznik kazov a usádzanie povlaku. Počas nosenia strojčeka však nesmieme zabudnúť na to, že dôležitou podmienkou v tomto „vyrovnávacom“ období je zvýšená hygiena zubov a strojčeka, ktorá vyžaduje cvik. S odbornou radou špecializovaného dentálneho hygienika si však vy alebo váš junior hravo osvojíte všetky špeciálne triky a techniky.

Záchytná stanica nečistôt

Oblúky, zámky, ligatúry, háčiky a ďalšie miniatúrne komponenty zubného strojčeka sú veľmi nevďačnou zberňou zvyškov potravy. Navyše sa okolo zámkov, ktoré sú priamo nalepené na zuboch, zvykne tvoriť povlak. Ide o žltohnedé škvrny, ktoré vznikajú demineralizáciou (odvápnením) zubnej skloviny a jej následným zafarbením. Demineralizovaná sklovina je zároveň oveľa náchylnejšia na vznik zubného kazu a zápalov ďasien. Ak ste už raz podstúpili liečbu zubným strojčekom, určite po žiadnych komplikáciách netúžite.

S kefkou vo vrecku

Zuby so strojčekom vyžadujú častejšiu a precíznejšiu údržbu. Samozrejmosťou je dôkladné čistenie zubov ráno aj večer pred spaním, pričom najdôležitejšia je večerná hygiena: v noci majú zuby najviac času na regeneráciu. Odporúča sa však odstraňovať nečistoty po každom jedle, minimálne vypláchnutím vodou. Nie je na škodu nosiť pri sebe na tento účel kefku, ktorú použijete kedykoľvek počas dňa.

Vo výbave každého nositeľa strojčeka by nemali chýbať títo pomocníci:

  • Medzizubné kefky sa používajú na čistenie medzizubných priestorov, väčšiu veľkosť využijete aj na hygienu okolo zámkov.
  • Keďže okolie zámočkov je zvlášť citlivé na usádzanie povlaku, je vhodné ho dočisťovať aj špeciálnou dentálnou niťou – Superfloss. Ide o trojdielne vlákno so spevneným navliekacím koncom, jemnou bavlnkou a klasickou dentálnou niťou, ktoré pomôže udržať strojček v top stave.
  • Zubná kefka a pasta sú nevyhnutnosťou. Dentálny hygienik vám poradí, akú tvrdosť kefky potrebujete. Najvhodnejšie zubné pasty sú tie s obsahom aminofluoridu, ktorý mineralizuje sklovinu a chráni ju pred útokmi kyselín.
  • Sólo kefka alebo tiež jednozväzková kefka je skvelou pomôckou na dokonalé vyčistenie každého zuba zvlášť a aj drobných nerovností zubov. Vďaka menšej hlavici a jednému radu štetín zároveň lepšie zbavíte nečistôt aj priestory okolo zámkov a drôtikov.
  • Nakoniec prepláchnite ústnu dutinu ústnou vodou. Použite vodu s obsahom aminofluirodov a bez alkoholu, ktorá vám vdýchne nielen sviežosť, ale zároveň posilní zubnú sklovinu.

Strojčeková diéta

Počas nosenia strojčeka by ste sa mali vyhnúť niektorým potravinám. Na čiernu listinu patrí najmä karamel, oriešky, pukance, zemiakové lupienky, hrianky a iné tvrdé pochúťky, ktorých zvyšky sa ľahko zachytávajú a zároveň veľmi ťažko odstraňujú zo strojčeka. Zabudnúť by ste mali aj na žuvačky. Najmä počas prvých dní, kým si zvyknete na zubný aparát, voľte skôr mäkkú kašovitú stravu, nie príliš horúcu ani ľadovú. Obdobie zvýšenej citlivosti zubov by však nemalo trvať dlhšie ako dva týždne po nasadení strojčeka.

Tip od špecialistov

Drôtiky a iné časti strojčeka vám trením o mäkkú sliznicu môžu spôsobovať bolesť. V tomto prípade poskytne prvú pomoc špeciálny vosk na strojček, ktorý nalepíte na boľavé miesta. Dostanete ho priamo v Edente.

Starostlivosť o zuby liečené strojčekom je beh na dlhé trate. Vyžaduje si tréning a veľa trpezlivosti. Ak sa zastavíte u nás v Edente, náš tím špecialistov vám poradí, ako si po odstránení strojčeka zabezpečíte krásny, ale aj zdravý úsmev. Nezabúdajte na dentálnu hygienu zájsť pravidelne. Zubný strojček vám síce zúbky pomaly skrášľuje, ale zároveň je aj miestom, kde sa zdržiava viac nečistôt a baktérií. Pravidelná a odborná starostlivosť o zuby so strojčekom je preto namieste.