Tehotenstvo a problémy so zubami

Bc. Renáta Duch, senior dentálna hygienička Edent

Hovorí sa, že tehotné ženy sú viac náchylné na vznik zubných kazov a zápalových ochorení ďasien, než ostatné. Pohladili ste si práve zaguľatené bruško a smutne si povzdychli, pretože je to aj váš prípad? Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo tomu tak je a ako si môžete zachovať krásne a zdravé zuby.

Tehuľka – nositeľka života a zubného kazu

Pod srdcom nosíte nový život a zo všetkých strán počujete, ako teraz musíte „jesť za dvoch“. Preto ak máte chuť na sladké, jete sladké. Bez výčitiek. Takáto nekontrolovateľná forma životosprávy však môže napáchať na vašich zuboch (ako aj ostatnom zvyšku tela) veľa škody. Po konzumácii sladeného nápoja či jedla totiž po 2 až 5 minútach v ústach vzniká kyslé prostredie. Výrazne kyslé prostredie vzniká aj po zvracaní, s ktorým ste sa už ako žena v požehnanom stave pravdepodobne stihli zoznámiť. A práve prekyslenie má za následok zmäknutie zubov. Častým mäknutím zubov v nich vzniká diera… a zubný kaz je na svete!

Ako sa chrániť?

Na úvod si posvieťte na svoje stravovacie návyky, nechajte si pravidelne kontrolovať stav zubov a venujte im zvýšenú starostlivosť. Po každom sladenom nápoji či jedle si ústa vyplachujte fluoridovanou ústnou vodou (fluorid vytvrdí povrch zuba). Po zvracaní si vyplachujte ústa 2- až 3-krát čistou vodou alebo 1-krát sódou bikarbónou. Mnohé tehuľky robia chybu v tom, že si zuby bezprostredne po zvracaní vyčistia, čím zmäknutý povrch zuba narušia. Zuby je preto vhodné čistiť až po 60 minútach fluoridovanou neabrazívnou pastou. Ak vás trápia pravidelné nevoľnosti, používajte fluoridovanú ústnu vodu a gél. Samozrejmosťou by mala byť aj pravidelná návšteva dentálnej hygieny.

Nepodceňujte dentálnu hygienu

Ak dentálnu hygienu v období tehotenstva zanedbáte, môže to mať negatívny dopad nielen na vaše zdravie, ale aj na zdravie vášho dieťatka. Pýtate sa, ako je to možné? Ako už bolo spomenuté, zuby môžu vplyvom kyslého prostredia mäknúť, čím sa výrazne oslabujú. Nesprávnou hygienou sa na zubnej sklovine môžu usádzať baktérie a povlaky, ktoré vedú k tvorbe zubného kameňa a zápalu. A práve zápal môže krvou veľmi jednoducho precestovať až k vášmu bábätku. Výsledkom rôznych „zubných komplikácií“ môže byť dokonca predčasný pôrod, znížená hmotnosť novorodenca a iné neželané situácie. Návšteva dentálnej hygieny je preto viac než opodstatnená.

Čo sa v deje v horúcom kresle?

Dentálnu hygienu alebo zubnú ambulanciu môžete navštíviť kedykoľvek v priebehu tehotenstva. Dozviete sa, ako predchádzať zápalu ďasien, akú techniku používať pri čistení zubov a ktoré vhodné pomôcky by ste mali používať pre správnu starostlivosť o ústnu dutinu. Dentálny hygienik vám na základe kompletného vyšetrenia určí diagnózu a odporučí aj počet návštev. V 1. trimestri vám kompletne odstráni povlaky a zubný kameň ultrazvukom a kyretami. Vhodný je aj „airflow“ – odstraňovanie pigmentových škvŕn, povlaku a iných nečistôt tzv. pieskovanie zubov. V 2. trimestri je čas na prípadné ošetrenie zubov. V poslednom 3. trimestri absolvujete kontrolu ústnej dutiny a budete bohatšia o cenné rady z oblasti popôrodnej dentálnej starostlivosti. Mnohé mamičky napríklad netušia, že aj obyčajným obliznutím lyžičky, ktorou kŕmia svoje bábätko, alebo bozkom na ústa, môžu na dieťatko preniesť ústnu baktériu. Táto následne pripraví živnú pôdu pre vznik detského kazu. O tieto a mnohé iné užitočné informácie sa s vami ochotne podelí váš dentálny hygienik.

Pozrite si:  Balík MAMA