Edent-dentalna hygiena Bratislava-ustna hygiena-5 omylov preco sa v rodine kazia zuby

Ústna hygiena: Päť omylov, pre ktoré sa v rodine kazia zuby

Bc. Gabriela Laštiaková, dentálna hygienička Edent

Servírujete zdravé raňajky, deťom na desiatu balíte celozrnný chlieb a ovocie. Sladkosti dávkujete s mierou, horlivo dbáte na pravidelné čistenie zubov celej rodiny. To všetko je skvelé, pre zdravé zuby to ale stačiť nemusí.

Dnes nám záleží na zdravom životnom štýle svojej rodiny viac ako inokedy. Mnohí však pre nedostatok času alebo z nevedomosti zanedbávajú správnu starostlivosť o chrup. Podceňovať ústnu hygienu sa však nevypláca. Možno ste aj vy doteraz verili niektorým zo zaužívaných omylov, ktorých následkom býva málokedy príjemná návšteva zubára.

1. Zuby sa kazia len zo sladkostí

Baktérie, ktoré vytvárajú zubný povlak a znehodnocujú zubnú sklovinu, sa tvoria v ústach z každého jedla. Je pravda, že sladké maškrty sú najväčšou škodnou pre naše zuby. Ale nevinne v tom nie sú ani zdravé potraviny, ako napríklad ovocie. Niektoré druhy majú kyslé pH, ktoré prispieva k erózii zubnej skloviny. Banánový smoothie je kvôli obsahu cukru (hoci aj prírodného) a lepivosti na zuby rovnako nebezpečný ako čokoládový zákusok. Ak práve nemáte čas na vyčistenie zubov, aspoň si ich dôkladne vypláchnite čistou vodou.

2. Sfarbené zuby sú výsledkom nedostatočnej ústnej hygieny

Biely úsmev vám napriek dostatočnej domácej starostlivosti o zuby môže prekaziť napríklad aj sfarbenie z fajčenia, či pravidelného pitia kávy alebo čaju. Našťastie, pigmentové škvrny, ktoré spôsobujú sfarbenie povrchu zubnej skloviny pomôže odstrániť profesionálna dentálna hygiena pomocou veľmi šetrnej, ale účinnej techniky airflow.

3. Bieliaca pasta zaručí krásny úsmev

V každodennom pracovnom zhone a starostlivosti o rodinu a domácnosť neostáva na dôslednú večernú hygienu zubov veľa času, a občas ani chuti. Všetky však chceme vyzerať dobre. Preto možno aj vy volíte jednoduchšie cesty, ako si skrášliť chrup. Jednou z nich sú bieliace pasty. V skutočnosti je ich účinok len minimálny. Šetrné bielenie s okamžitým a viditeľným účinkom je najlepšie absolvovať u profesionálov. Myslieť však treba nielen na estetiku úsmevu, ale predovšetkým na čistotu zubov. Dôležitým predpokladom účinného bielenia zubov je totiž kvalitná starostlivosť o chrup. Nie nadarmo sa hovorí, že bielenie je odmena za perfektnú ústnu hygienu.

4. Elektrická zubná kefka vyčistí zuby dôkladnejšie

Elektrické kefky vzbudzujú predstavu, že zuby vyčistia rýchlo a efektívne, ako mávnutím čarovného prútika. Pri ich používaní by ste však mali byť opatrní. Pokiaľ si vyberiete model s nesprávnou tvrdosťou, alebo kefku používate nevhodne, môže vám spôsobiť viac škody ako úžitku – napríklad v podobe odhalených zubných krčkov. Správne čistenie zubov aj výber vhodnej elektrickej kefky vám najlepšie poradí dentálny hygienik, podľa stavu vášho chrupu.

5. Ústna hygiena detí je zbytočný luxus

Maškrty a sladké nápoje majú v obľube najmä deti. Čistenie zubov je však pre ne väčšinou otrava. Juniori sa túto povinnosť usilujú vybaviť v čo najkratšom čase a často pritom svoj chrup zanedbávajú. Preto ich treba už od útleho veku viesť k správnej starostlivosti o zúbky. Ranné a večerné čistenie je nutné minimum. Veľmi užitočná je už v mladom veku návšteva dentálneho hygienika. Pravidelná profesionálna starostlivosť zabráni predčasnej deštrukcii mliečneho a trvalého chrupu. Okrem toho sú deti ochotnejšie akceptovať radu od inej autority, než je rodič. Takto svojim deťom môžete pomôcť zabezpečiť vlastné a zdravé zuby po celý život.

OBJEDNAJTE SA