dentalna-hygiena-deti-je-dolezita

Hurá do školy – so zdravými zúbkami!

Bc. Gabriela Laštiaková, dentálna hygienička Edent

Leto sa pomaly preklápa do poslednej dekády, a to je neklamný znak, že sa čoskoro opäť zaplnia školské lavice. Ak máte doma školáka, určite ste už teraz zahájili dôležitú fázu príprav. Taška, zošity, peračník, prezuvky…všetko je poctivo nachystané. Ale čo vaše dieťa a jeho zúbky, tiež sú pripravené na postup do ďalšieho ročníka?

Prečo začať čo najskôr

Možno vás to prekvapí (a možno nie), ale mnoho rodičov žije v mylnej predstave, že mliečne zuby si nevyžadujú až takú starostlivosť ako zuby trvalé. Mliečny chrup je zvyčajne podceňovaný a nie je mu venovaná extra pozornosť. Samozrejme, je to chyba. Aj mliečny chrup predsa podlieha kazivosti a najmä, pripravuje „živnú pôdu“ pre vznik, kvalitu a zdravie trvalých zubov. Preto by ste vášmu drobcovi mali dôležitosť dentálnej hygieny vštepovať už pri mliečnych zuboch. Včasnou starostlivosťou o zúbky zabránite ich zvýšenej kazivosti a celkovo podporíte správne návyky, ktoré si dieťa jednoduchšie prenesie aj do dospelosti. Keďže deti majú často tendenciu akceptovať skôr inú ako rodičovskú autoritu, vyberte sa s vaším drobcom do špecializovanej ambulancie na dentálnu hygienu. Rady „tety doktorky“, ako sa správne starať o zúbky, môžu mať na dieťa väčší vplyv, ako vaše každodenné vysvetľovanie v kúpeľni.

Keď mliečne zuby končia povinnú dochádzku

Trvalé zúbky sa zvyčajne začínajú prerezávať v období šiestich rokov života, čiže tesne pred, alebo krátko po nástupe do základnej školy. Súčasťou predškolskej prípravy by okrem nákupu školskej výbavy mala byť aj návšteva špecializovanej ambulancie, kde sa vášmu malému školáčikovi pozrú na zúbok vyškolení dentálni hygienici. Deti (a ruku na srdce, nielen ony) môžu mať pred „ujom zubárom“ prirodzený strach, preto práve skorá návšteva dentálnej hygieny môže pomôcť odbúrať prípadné obavy z ošetrenia a zanechať u dieťaťa pozitívnu skúsenosť.

Pravidelná starostlivosť je základ úspechu

Bez ohľadu na to, koľko mliečnych zúbkov vypadlo a koľko trvalých už stihlo narásť, by mala starostlivosť o zúbky (pred)školáka pokračovať svojím tempom. V praxi to znamená- čistiť detské zúbky ráno, ideálne aj po jedle a samozrejme večer, avšak technikou stierania, nie „drhnutia“ zubov. Používajte najmä fluoridované zubné pasty, ktoré majú schopnosť vytvrdiť povrch zubov, a tým ich chrániť pred nežiaducimi vplyvmi. Vaše dieťa už možno správnu techniku a jej periodicitu ovláda, no ako sa vraví: „Dôveruj, ale preveruj!“. Ako budete každý deň kontrolovať, či si váš školáčik napísal domáce úlohy, tak by ste mali dohliadať aj na to, či si poctivo vyčistil zúbky. Navyše, ak vaše dieťa zoznámite s dentálnou niťou, ušijete mu tým návyk, ktorý mu počas celého života pomôže udržať si čisté a zdravé zuby. Použitie dentálnej nite si však bude spočiatku vyžadovať vašu asistenciu. Pre cenné rady a ukážky, ako ju správne používať, sa takisto oplatí zastaviť  u špecialistov na dentálnu hygienu.

Pitný režim pomáha zdravým zubom

Ako každý milujúci rodič určite túžite po tom, aby sa váš školáčik dobre učil, v škole sa mu páčilo a aby sa vplyvom kolektívu takpovediac nepokazil. Rovnako tak určite chcete, aby aj jeho zúbky boli na jednotku, aby sa im v ústach páčilo, zbytočne nevypadávali a nekazili sa.  Vieme, že o krásu a zdravie zúbkov (či už mliečnych alebo trvalých) sa treba starať. Správne a poctivé čistenie je však len jednou z domácich úloh.

Nemenej podstatné je racionálne stravovanie, na ktoré treba najmä u detí dohliadať. Pri deťoch totiž platí stará známa rovnica – najviac chutí to najmenej zdravé – dvojnásobne. Snažte sa preto v jedálnom lístku vašej ratolesti eliminovať množstvo sladkostí a potravín so zvýšeným obsahom cukru. Práve tieto totiž prekysľujú prostredie v ústach a narúšajú tým zubnú sklovinu. Namiesto čokoládovej tyčinky tak školáčikovi radšej pribaľte na desiatu šťavnaté jabĺčko. Nevhodné, no zároveň veľmi populárne sú aj sladené nápoje a džúsy. Pitný režim je však dôležitý, preto deti od útleho veku privykajte na čistú vodu. Dôležité je nielen jej pitie, ale aj vyplachovanie úst po jedle, čím napomôžete neutralizácii kyslého prostredia v ústnej dutine.

K zdravému úsmevu aj správnym návykom o zúbky po celý rok najlepšie vášmu dieťaťu pomôžete, ak ho objednáte k špecialistom na dentálnu hygienu. V Edente sa špecializujeme aj na detskú dentálnu hygienu a záleží nám na tom, aby vaše deti po ošetrení odchádzali spokojné a s úsmevom.

Balík Kid

Balík Junior

Poraďte sa