Ako porazit zapach z ust

Ako sa zbaviť zápachu z úst?

Autor: , dentálna hygienička Edent

Svieži dych ide ruka v ruke s krásnym úsmevom. Je jednoducho in. Názor, že dych má príjemne voňať, z veľkej časti posilňuje reklama. Skutočným argumentom by však malo byť naše zdravie. O zápach z úst predsa nestojí nikto. Nielen, že je nepríjemný, ale je aj dôkazom, že v ústnej dutine nie je všetko v poriadku.

Prečo zápach z úst vzniká

Zápach z úst sa odborne nazýva halitóza. Tak, ako pri väčšine dentálnych problémov, aj v prípade halitózy je príčinou nedostatočná ústna hygiena a nesprávne používanie pomôcok, ktorých výsledkom je zanesený jazyk. V bielom povlaku na jazyku sa nachádzajú baktérie, nečistoty a toxické látky. Pri svojom rozklade produkujú zlúčeniny síry a práve tie zápach spôsobujú. Ich obľúbeným miestom je koreň jazyka.

Ďalšie príčiny vzniku halitózy

Okrem nesprávnej dentálnej hygieny sa môže halitóza objavovať aj ako sprievodný jav iných ochorení (napríklad diabetes, reflux, angína). Nezabúdame však ani na pitný režim, nepríjemný zápach z úst môže byť tiež výsledkom dehydratácie. Na začiatok odporúčame návštevu dentálneho hygienika – špecialistu, ktorý vám v prípade inej príčiny halitózy odporučí ďalšie možnosti jej identifikácie a liečenia.

Mýty o zápachu z úst

Nedajte sa hneď presvedčiť zaužívanými tvrdeniami, že za zápachom z úst sa skrývajú žalúdočné problémy. Tie sú totiž príčinou len vo veľmi malom množstve prípadov. Nepríjemný zápach natrvalo neodstránite ani pomocou výplachov rôznymi olejmi, žuvaním petržlenových listov či cmúľaním citrónu. Nepomôže dokonca ani intenzívne čistenie zubov. Jedinou cestou je návšteva dentálneho hygienika a dôsledná dentálna hygiena.

Ako predísť zápachu z úst

Najčastejšou príčinou zápachu z úst je teda povlak na jazyku, v ktorom sa hromadia baktérie. Preto by vo vašom zozname dentálnych pomôcok nemala chýbať škrabka na jazyk. Pred zápachom z úst vás ochráni aj ústna voda so špeciálnym zložením na halitózu, ktorá výskyt týchto baktérií znižuje. Samozrejmosťou je aj medzizubná kefka, pretože zápach spôsobuje aj povlak a zvyšky potravín v priestoroch medzi zubami.

Skrabka na jazyk pomaha potlacit zapach z ust

Zápachu z úst pomáha predchádzať jednoduchá škrabka na jazyk, ktorá by nemala chýbať vo vašej kúpeľni. Dostanete ju aj v Edente.

Špeciálne poradenstvo o tom, ako a kedy tieto pomôcky používať na zamedzenie zápachu z úst, vám poskytnú naši špecialisti v Edente. Precízne vám odstránia aj zubný povlak a kameň, ktorého sa sami zbaviť nedokážete. Návšteva Edentu je skvelou motiváciou na dôslednú každodennú hygienu. Ak nás budete navštevovať pravidelne a doma dodržiavať rady našich špecialistov, nepríjemný zápach z úst vás už trápiť nebude.

Objednajte sa