Edent dentalna hygiena Bielenie zubov vsetko co ste potrebovali vediet

Bielenie zubov: Všetko, čo ste chceli vedieť

Autor: , senior dentálna hygienička Edent

Žiarivý úsmev by chcel mať každý. Nakoniec, biele zuby sa aj u nás stávajú spoločenskou konvenciou, a nielen u žien. Usmiať sa naširoko a ukázať svetu päťdesiat odtieňov žltej nie je žiaduce pre ženy, ani pre mužov. Vzniká však otázka, ako vysnívaný biely úsmev dosiahnuť.

Prečo nemáme prirodzene biele zuby

Farba našich zubov môže byť daná geneticky, z veľkej časti však odráža náš životný štýl. Prirodzenú belosť narúša najmä fajčenie, pitie väčšieho množstva kávy alebo čajov, ale aj farbivá obsiahnuté v potravinách a nápojoch. Čiže veci, ktorým sa v súčasnosti dá vyhnúť len ťažko. Niekedy môže ísť aj o vrodené poruchy alebo poúrazové stavy. Aj preto zažívajú boom rôzne metódy bielenia. Najbezpečnejšou a najúčinnejšou z nich je profesionálne bielenie zubov u odborníka, ktorý vopred zhodnotí stav vášho chrupu a odporučí prípadné kroky, ktoré je potrebné absolvovať ešte pred bielením.

Pozor na babské recepty

Poviete si, načo platiť za bielenie zubov, keď môžem vyskúšať aj bielenie zubov doma. Nie všetko s nálepkou „home made“ je však zaručené či bezpečné. Napríklad čistenie pomocou sódy bikarbóny, soli alebo čierneho uhlia síce môže zuby na nejaký čas zosvetliť, zároveň však drobné čiastočky môžu na zubnej sklovine napáchať trvalé škody, ktoré budete neskôr len ťažko odstraňovať. Ošetrovanie pomocou citrónovej šťavy zase môže zubnú sklovinu poleptať.

Whitening a bleaching

Na trhu je v súčasnosti veľké množstvo pást sľubujúcich bieliaci efekt. Nie je však bielenie ako bielenie. V angličtine je rozdiel medzi výrazmi whitening a bleaching. Kým prvý označuje zachovanie prirodzenej farby zubov, pasty z označením bleaching sľubujú belší odtieň, než je váš prirodzený. Koncentrácia účinných látok v takýchto pastách je však taká nízka, že želaný bieliaci efekt s nimi dosiahnete len veľmi ťažko.

Bieliace pasty su vhodne skor na udrzanie efektu bielenia zubov

Bieliaci efekt bežných tzv. bieliacich zubných pást je spravidla veľmi nízky

Bieliaca zubná pasta je iba doplnkom

Bieliaca zubná pasta vám sama o sebe síce bielenie zubov nevyrieši, je však vhodným doplnkom k profesionálnemu bieleniu, nakoľko predlžuje jeho efekt. Na obale zubnej pasty by ste si mali všímať údaj RDA. Vyjadruje veľkosť abrazívnych čiastočiek. Používanie pasty s obsahom mikrogranúl alebo takej, ktorej RDA presahuje 70, či dokonca 100, pôsobí na sklovinu veľmi nešetrne, preto ju nemožno používať denne. Podobné účinky majú aj pasty s povoleným obsahom peroxidu do 0,01 percenta. Voľte radšej vyživujúce pasty s obsahom fluoridu, enzýmov, koenzýmov a výťažkov z rastlín, ktoré sklovinu popri bielení revitalizujú. Vyhýbajte sa pastám, ktoré hodnotu RDA na obale vôbec neudávajú.

Hra na dentistu

V súčasnosti sú populárne rôzne metódy domáceho bielenia zubov vo forme voľnopredajných gélov alebo bieliacich pásikov. Ak sa ich rozhodnete vyskúšať, vaša hra na amatérskeho dentálneho hygienika sa vám nemusí vyplatiť. Pásiky môžu zuby zosvetliť nerovnomerne a fľaky na sklovine určite nie sú to, čo ste si na konci dňa želali. V prvom rade však ide o bezpečnosť. Pri neodbornej aplikácii gélu si môžete nielen narušiť sklovinu, ale aj podráždiť ďasná. Ani pri maximálnej opatrnosti bielením zubov doma nedosiahnete taký výsledok, ako u špecialistu. Navyše, za to riziko vám to určite nestojí.

Mýty o bielení zubov

Sú dva druhy ľudí. Niektorí sa profesionálnemu bieleniu zubov vyhýbajú z obavy, aby si zuby nepoškodili, ďalší by chceli biele zuby hneď a za každú cenu. Je pravda, že v minulosti sa zuby bielili vysokou koncentráciou peroxidov, ktorá pri neodbornom nanášaní mohla poškodiť sklovinu a zapríčiniť zvýšenú citlivosť zubov. Doba však pokročila a dnes sa zuby v profesionálnych ambulanciách ošetrujú pomocou certifikovaných značkových preparátov prostredníctvom skúsených odborníkov. Takéto bielenie zubov je maximálne šetrné k zubnej sklovine. Pacienti po ošetrení nepociťujú žiadne alebo len veľmi mierne prejavy citlivosti zubov, ktoré po chvíli odznejú. V každom prípade, pred bielením zubov si dajte záležať na výbere ambulancie dentálnej hygieny a informujte sa, aké prostriedky a metódy bielenia zubov používa. Odporúčame tiež dať si predložiť certifikáty preparátov, ktoré ambulancia na bielenie zubov používa. Mali by obsahovať presné zloženie a schválenie preparátu v rámci celej Európskej únie.

Profesionalne bielenie zubov obsahuje bezplatne poradenstvo

Pred bielením zubov sa príďte bezplatne poradiť

Je bielenie zubov pre každého?

Konzultácia s dentálnym hygienikom je pred bielením zubov nevyhnutná. Zákrok totiž nemusí byť vhodný pre každého. Napríklad ľuďom s poškodenou zubnou sklovinou s prasklinkami vo forme drobných čiarok by mohlo bielenie zuby ešte viac oslabiť. V takomto prípade je vhodné sklovinu najskôr určitý čas vyživovať pomocou špeciálnych gélov. Ich zloženie bráni zväčšovaniu praskliniek a pridáva sa aj do niektorých bieliacich pást.

Predtým, ako sadnete do kresla

Ak ste sa rozhodli pre bielenie zubov, vaše zuby musia byť v prvom rade zdravé, bez kazov a čisté, teda zbavené povlakov a kameňa. Pokiaľ máte plomby, treba rátať s tým, že po bielení vznikne farebný rozdiel. Farbu plômb ani koruniek totiž nie je možné meniť. Pre dokonalý výsledok si však u stomatológa môžete dať plomby vymeniť. Pred bielením je vhodné absolvovať aj air-flow, čiže procedúru známu ako pieskovanie. Zbavíte sa tak všetkých nečistôt a pigmentácií na povrchu zubov. Takto očistený zub potom lepšie absorbuje bieliaci prípravok a samotný efekt bielenia je výraznejší.

Ako prebieha bielenie zubov?

V Edent je celý proces profesionálneho bielenia zubov bezbolestný a výsledok je viditeľný hneď po prvom ošetrení. Pred bielením absolvujete kompletnú dentálnu hygienu s pieskovaním zubov. Počas samotnej procedúry najskôr dentálny hygienik nanesie na zuby ochrannú membránu, aby sa zabránilo kontaktu účinnej látky s ďasnami. Následne nanesie vrstvu bieliaceho gélu v dvoch fázach, pričom každá pôsobí približne 15 minút. Potom na ošetrené zuby nanesie fluoridové gély pre zníženie citlivosti a ochranu zubov. Na záver je samozrejmosťou poučenie a inštruktáž špecialistu. Pokiaľ budete dodržiavať jeho pokyny, takto ošetrené zuby vám vydržia biele približne dva až tri roky.

Biely jedálny lístok

Každý, kto investoval do bielenia zubov, si ich chce udržať biele čo najdlhšie. Veľa pritom závisí od vašej životosprávy. Počas prvých dní a týždňov po ošetrení je preto vhodné vyhýbať sa niektorým druhom potravín obsahujúcim farbiace zložky. Nejde pritom len o kávu, čaje a červené víno, ale aj čučoriedky, cviklu, sójovú omáčku, červenú papriku alebo špenát. Váš špeciálny jedálny lístok bude pravdepodobne obsahovať tvrdé syry, zeler, karfiol a uhorky alebo jahody. Všetko potraviny, ktoré nefarbia a navyše majú čistiacu schopnosť. Okrem toho netreba zabúdať ani na dôsledný pitný režim. Čistá voda totiž bráni vzniku zubného povlaku.

Starostlivosť po bielení zubov

Efekt bielenia zubov ovplyvňujeme nie len jedlom. Na podporu bieliacich účinkov by ste mali používať aj špecializované prípravky. Patria k nim vhodné kefky a regeneračné pasty. Samozrejmosťou je aj dôsledná domáca hygiena s medzizubnou kefkou a zubnou niťou, aby ste sa mohli tešiť z bieleho a zdravého úsmevu každý deň.

Poraďte sa so špecialistami

Ak neviete, či je bielenie zubov vhodné aj pre vás, alebo máte akúkoľvek nezodpovedanú otázku, poraďte sa s našimi špecialistami. Radi si nájdu čas, aby vám všetko podrobne a bezplatne vysvetlili, aby ste sa mohli spokojne rozhodnúť.

Mohlo by vás zaujímať: Pozrite si detaily našej služby Profesionálne bielenie zubov.