dentalna-hygiena-deti-je-dolezita

Dentálna hygiena detí závisí od rodičov

Autor: , senior dentálna hygienička Edent

Zdravie detí je do veľkej miery v rukách rodičov, dentálne zdravie nevynímajúc. Čo musíme urobiť pre to, aby malo naše dieťa zdravé zúbky aj keď raz bude veľké?

Slovensko má pokazený úsmev

Slovenskí rodičia žiaľ nemajú v Európe veľmi dobrú vizitku v oblasti starostlivosti o detský chrup. Prieskum Svetovej federácie zubných lekárov ukázal, že 12 ročné deti majú na Slovensku druhú najväčšiu kazovosť v Európe. Podľa Štatistického úradu SR až 41 percent detí do 14 rokov nikdy(!) nebolo na prehliadke u zubného lekára. Ak sa chce neskôr vyhnúť problémom, malo by dieťa absolvovať ošetrenie chrupu absolvovať dvakrát ročne.

Kedy začať s detskou dentálnou hygienou

O tom, aký zdravý chrup bude mať dieťa, sa však rozhoduje oveľa skôr, než v čase vývinu trvalého chrupu. Nie náhodou má budúca mamička počas tehotenstva nárok na dve prehliadky u zubára. Vývin zubov, teda ich zárodkov, sa začína už vo štvrtom týždni tehotenstva. Ak má mamička pokazené zuby, po pôrode ich nevyhnutne prenáša do úst svojho dieťaťa bozkávaním, oblizovaním cumlíka, lyžičky a podobne. Ideálne teda je, ak sa žena dôkladne postará o svoj chrup ešte pred pôrodom.

Pozrite si:  Balík MAMA

Aj mliečne zuby sú dôležité

S dentálnou hygienou u detí a starostlivosťou o detský chrup je potrebné začať od prerezania prvého zúbka. Dokonca už predtým môžeme v bábätku vytvoriť návyk čistenia zubov tým, že mu po nakŕmení povytierame ústočká navlhčenou gázou alebo mäkkou tkaninou. Mliečne zuby tvoria základ pre trvalý chrup. Ovplyvňujú správnu artikuláciu, ovplyvňujú rast čeľuste a sánky. Mali by sme preto dbať na to, aby juniorom vydržali čo najdlhšie. Mliečne zuby čistíme detskou zubnou kefkou a detskou zubnou pastou. Sústrediť sa treba najmä na dôkladné vyčistenie žuvacích plôšok zadných zubov, kde najčastejšie vzniká kaz. Správne čistenie je jednou z vecí, ktoré v Edente vštepujeme našim malým pacientom pri každom ošetrení.

Výmena chrupu? Ide o všetko

Okolo šiesteho roka života nastáva pre dieťa obdobie veľkých zmien. V čase, keď deti prvýkrát sadajú do školských lavíc, začína sa im postupne meniť chrup a mliečne zuby nahrádzajú trvalé. V tomto období ide skutočne o všetko. Je dôležité, aby boli „odchádzajúce“ mliečne zuby bez zubných kazov. Tým sa výrazne znižuje riziko zubného kazu v stálom chrupe. Ako prvá sa objavuje stolička. Prerezáva sa za posledným mliečnym zubom tak nebadane, že si ju málokto všimne a nečistí si ju. Aj preto sa tieto zúbky veľmi rýchlo pokazia. Po piatom roku by sme preto mali deťom kontrolovať a čistiť chrup každý deň veľmi dôsledne a pravidelne navštevovať špecialistov pre detskú dentálnu hygienu.

Chodíte s vašimi deťmi na dentálnu hygienu k špecialistom?

Hlasovať

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

Ako sa starať o zmiešaný chrup

Zmiešaný chrup si vyžaduje zvláštnu starostlivosť. Kým zub rastie a medzizubný priestor sa ešte len vytvára, je vhodné používať dentálnu niť. U detí dobre poslúži takzvaný flosspick, čiže praktická šablička s natiahnutou zubnou niťou. Trvalé zuby je už potrebné čistiť zubnou pastou pre dospelých. Zabúdať netreba ani na medzizubný priestor, o ktorý sa staráme pomocou medzizubnej kefky, ideálne večer pred spaním. Veľkosť a tvrdosť zubnej kefky a medzizubnej kefky dieťaťu odporučí dentálny hygienik. Skvelým pomocníkom na starostlivosť o zmiešaný chrup je aj jednozväzková kefka, ktorou sa dá ľahko a efektívne odstrániť mikrobiálny povlak pred vstupom do medzizubných priestorov. Všetky potrebné pomôcky ponúka náš špecializovaný obchod priamo v priestoroch Edentu.

Pečatenie a fluoridácia: predchádzajte kazom múdro

Zúbky po prerezaní nie sú ešte úplne mineralizované, preto sú náchylné na vznik zubného kazu. Je viacero spôsobov, ako mu predchádzať. Dentálni hygienici odporúčajú pravidelnú aplikáciu fluoridových zubných pást a fluoridačných gélov. Fluoridácia podporuje vytvrdzovanie zubnej skloviny a chráni pred zubným kazom. Ďalšou formou ochrany prvých trvalých zúbkov je takzvané pečatenie hryzacích plôšok. Tie majú členitý, ryhovaný povrch a ide o nebezpečné miesto na ukladanie zvyškov potravy. Pečatenie vykonáva špecializovaná dentálna hygienička na základe odporúčania stomatológa. Vydrží tri až päť rokov, teda kým sa nezhryzie alebo nepoškodí iným spôsobom. Je však možné ho opäť aplikovať. Kombinácia pečatenia a fluoridácie zosilňuje efekt prevencie pred kazom.

Pozrite si:  Pečatenie fisúr

Z čoho sa deťom kazia zuby

Pri prerezávaní trvalých zubov u detí je potrebné myslieť na čistenie, ale aj na stravovacie návyky. Najväčším nepriateľom zdravého detského chrupu sú sladkosti. Veľmi im škodia rôzne cukríky a lízanky, pri ktorých cukry útočia na zuby dlhú dobu. Pri pití sladkých limonád a džúsov zase dochádza k rozleptávaniu skloviny. Ani sušené alebo kandizované ovocie nie je práve najvhodnejšia maškrta. Obsahuje totiž veľa cukru, ktorý ostáva v zuboch. Najlepším nápojom pre deti je čistá voda alebo nesladené nápoje. Ako maškrtu im radšej ponúknite čerstvé ovocie, a ak sa dieťa sladkostí nedokáže vzdať, ponúkajte mu potraviny s obsahom prírodných cukrov.

Buďte rodičom na jednotku

Od prerezania prvých zúbkov je potrebné chodiť s dieťaťom na preventívne prehliadky každých šesť mesiacov. Potenciálne zubné kazy sa tak podchytia v ranom štádiu a ošetrenia sú menej náročné. Zvyknime si preto chodiť s dieťaťom na bezbolestné ošetrenie detského chrupu u špecialistu – dentálneho hygienika.

Dentálna hygiena deti ozdraví i naučí

Keď usúdite, že je vaše dieťa schopné počúvať a porozumieť radám, vezmite ho na dentálnu hygienu k našim špecialistom do Edentu. Obaja tak získate cenné rady o správnej technike čistenia zubov, ušité presne pre vášho drobca. Prebudí vo vašom dieťati záujem o starostlivosť o zúbky a vám poradí napríklad s tým, ako používať náhradné prírodné cukry, ako chrániť zubnú sklovinu a predísť kazom. Vaše dieťa tak ušetríte od zdravotných problémov a stresu kvôli pokazeným zubom v budúcnosti. Čo viac môžete urobiť pre zdravé zúbky toho, na kom vám záleží?

Objednajte sa