Dentalna hygiena nestoji vela

Koľko stojí dentálna hygiena?

Dáme si na sebe záležať. Dbáme na to, ako vyzeráme, či sme trendovo oblečení, pekne voniame. V butikoch a obchodoch s kozmetikou radi nechávame značnú časť výplaty. V prípade starostlivosti o chrup je to však často inak. Ozaj, prečo vlastne?

Hovorí nestorka dentálnej hygieny na Slovensku a odborná garantka Edent doc. MUDr. Eva Kovaľová, PhD.:

Treba si uvedomiť, že dentálna hygiena šetrí čas. Koľko nocí prebdieme kvôli bolestiam zubov, prípadne pri dieťati, ktoré trápi kaz? A v neposlednom rade sa ušetria aj finančné prostriedky. Plomba na jeden zub stojí v priemere 60 eur, návšteva dentálneho hygienika dvakrát ročne je teda ekonomickejšia, keďže sa nás snaží od návštevy zubára, ale aj bolestí spôsobených problémami, uchrániť. Navyše, kvalitný dentálny hygienik skutočne skvalitňuje povrch zubnej skloviny, keď používa moderné a šetrné preparáty, prístroje i postupy.

Zdravý úsmev nestojí veľa

Tak. Radi si hľadáme výhovorky, prečo na dentálnu hygienu nechodíme. Nemáme čas, nemáme problémy so zubami, a predovšetkým: „je to drahé”. Áno, cena pravidelnej odbornej starostlivosti u špecialistov sa môže zdať naraz vysoká. Ak si ju však rozložíte „na drobné“, zistíte, že zdravý úsmev v skutočnosti vôbec nestojí veľa. Za kvalitnú dentálnu hygienu, po ktorej máte o zdravie a krásu úsmevu postarané priemerne na pol roka, zaplatíte asi toľko, koľko miniete napríklad na:
– fľašu minerálky denne
– dve kávy v kaviarni týždenne
– lístok do kina raz za mesiac,
– jeden vstup do fitka za mesiac,
– jedno tankovanie do vášho auta

U nás a inde

Cena dentálnej hygieny u nás pritom zďaleka nie je taká vysoká ako v iných krajinách. Napríklad v Rakúsku alebo vo Veľkej Británii sú ceny za vyšetrenie u odborníka o polovicu vyššie. V krajinách Beneluxu zaplatíte dvojnásobok. Vo Švédsku sa suma za základné vyšetrenie a inštruktáž pohybuje tam, kde u nás získate kompletný balík služieb od vyčistenia až po fluoridáciu. A vo Švajčiarsku za dentálnu hygienu zaplatíte až 160 €.

Zdravý úsmev za dve kávy

Ak si bez výčitiek doprajete pôžitky, ktoré prináša život, investícia do zdravých zubov a krásneho úsmevu vás isto nebude mrzieť. Dentálna hygiena je totiž kľúčová ako prevencia zubných kazov a iných ochorení ústnej dutiny, a to už od detského veku. Každý chrup je iný, vyžaduje iné pomôcky a metódy starostlivosti. Pokiaľ ju nepodceníte, zubára budete pravdepodobne zdraviť len z diaľky. Navyše sa za odmenu budete môcť žiarivo usmievať na celý svet aj vtedy, keď vaši rovesníci už budú spávať s chrupom na nočnom stolíku. Pravidelná a odborná dentálna hygiena dokáže totiž zabezpečiť nielen zdravé, ale aj vlastné zuby na celý život. A stáť vás to bude dve kávy týždenne.

To naozaj stojí za to, nie?

Zastavte sa

Ak budete mať akékoľvek otázky k téme, naši špecialisti vám na ne radi odpovedia. Napíšte nám, zavolajte, alebo sa zastavte najbližšie v Edente.

Tu nás nájdete