Parodontitida sa prejavuje krvacanim dasien

Paradentóza – všetko, čo by ste mali o nej vedieť

Autor: , senior dentálna hygienička Edent

Paradentóza. Strašiak, o ktorého nikto nestojí. A predsa ňou trpí väčšina ľudí, v staršom veku dokonca až 90 percent populácie. Ak máte obavu, že je dedičná, alebo že vám v liečbe pomôžu rôzne výplachy, mýlite sa. Toto ochorenie v skutočnosti funguje na oveľa jednoduchších princípoch, pomocou ktorých paradentózu môžete nielen zažehnať, ale na ňu rovno zabudnúť. Navždy.

Paradentóza alebo parodontitída?

Paradentóza je zaužívaný, ale nesprávy názov pre zápal parodontu. Ide o infekčné ochorenie bakteriálneho pôvodu, ktoré postihuje ďasno, kostné lôžko, v ktorom je zub uložený a väzy, ktoré zub s kostným lôžkom spájajú. Jedným slovom, parodont. V odbornom jazyku sa preto ochorenie nazýva správne parodontitída. V tomto texte však budeme používať bežný výraz „paradentóza“, ako ho ľudia vyhľadávajú najčastejšie – je možné, že k nim patríte aj vy.

Prečo vzniká paradentóza

Paradentóza nikdy nevzniká sama od seba. Príčinou sú baktérie, ktoré sa pri nesprávnom čistení ukladajú a množia v krčkoch zubov v povlaku a v priestoroch medzi zubom a ďasnom. Ak si tieto priestory dlhší čas dôkladne nečistíte, alebo neodstraňujete povlak dôslednou ústnou hygienou, povlak sa vplyvom slín mineralizuje na kameň. A od zubného kameňa je už len krôčik k zápalu ďasna, ktorý sa môže ďalej šíriť na väzy a kosť. Celé to pripomína pavučinu, ktorá sa, tak ako zubný povlak, vytvára na ťažšie prístupných miestach, kde nevysávate a neutierate prach. Čím je táto pavučina, alebo sieť baktérií silnejšia, tým viac problémov narobí. U niekoho môže proces trvať niekoľko mesiacov, u iného roky. Pravdou však ostáva, že nedostatočnou či nesprávnou dentálnou hygienou sa k paradentóze dopracuje takmer každý.

Ako ju spoznať

Základným prejavom začínajúcej paradentózy je krvácanie ďasna, napríklad pri čistení zubov alebo pri jedle. Nie je to však nevyhnutné pravidlo. U fajčiarov niekedy krvácanie chýba, takže ochorenie môže prebiehať dlho aj bez akýchkoľvek vonkajších príznakov. Fajčenie totiž maskuje aj zápach z úst, ktorý je ďalším z častých príznakov ochorenia. Navyše, pri zápachu z úst často platí, že ho cítia skôr ostatní, než jeho pôvodca. Paradentóza zväčša nebolí. Bolesť sa prejavuje zväčša až pri pokročilom zápale, kedy sa začne tvoriť hnis. Hlavným vodítkom preto zostáva krvácanie ďasien, ktoré by ste nikdy nemali brať na ľahkú váhu.

Tri stadia paradentozy a jej liecenie

Paradentózu je vhodné začať liečiť čo najskôr. Pozrite si jej tri štádiá.

Chýbajúci zub je len začiatok

Pokiaľ sa zapálené ďasná nepodchytia včas, môžu sa poškodiť vlákna spájajúce zub s kosťou. Zubné krčky sa odhalia, ďasno ustúpi a kosť sa začne nebezpečne odbúravať. Zub sa kvôli oslabeným väzivám rozkýva, až nakoniec vypadne. To je klasický priebeh paradentózy. Strata zuba však zďaleka nie je jediným rizikom, ktoré so sebou paradentóza prináša. Baktérie, ktoré ju majú na svedomí, sú totiž značne agresívne a dokážu prenikať až do krvi, kde vylučujú toxické látky a tým poškodzujú vnútornú výstelku ciev. V praxi sa tento proces môže prejaviť v podobe aterosklerózy, ktorá môže vyústiť až do infarktu alebo mozgovej príhody. Ľudia so zlým dentálnym zdravím majú až o 50 percent vyššie riziko infarktu myokardu. U cukrovkárov môže paradentóza spustiť ťažkosti so zrakom a tzv. diabetickou nohou. Tehotné ženy zase riskujú v lepšom prípade nízku pôrodnú hmotnosť plodu (riziko je až 18 percent), pri oslabenej imunite pľúcne infekcie, v horšom prípade môže paradentóza spôsobiť až potrat.

Rizikové faktory

Jeden z najdôležitejších rizikových faktorov paradentózy je fajčenie. U fajčiarov sa totiž oveľa rýchlejšie tvorí zubný povlak a s ním súvisiace zápaly ďasien. Nikotín navyše sťahuje cievy a spomaľuje fukciu buniek, ktoré obnovujú väzivo. Preto liečba paradentózy (a nielen jej) prebieha u fačiarov zložitejie a pomalšie. K rizikovým faktorom patrí aj vek. Čím je človek starší, tým dlhšie je vystavený riziku.

Ako liečiť paradentózu

Našťastie, v každom štádiu paradentózy je možná liečba. Vyššie štádiá paradentózy dokážu napáchať nenávratné škody. Pokiaľ však zubné väzivá majú schopnosť obnoviť sa, zub sa dá zachrániť. Existujú tri kroky liečby paradetnózy.

  1. Základom je mechanická liečba u dentálneho hygienika. Pri nej sa ultrazvukom alebo ručnými nástrojmi odstraňujú povlaky s baktériami, ktoré zápal spôsobujú. Niekedy čistenie prebieha na niekoľkých sedeniach, pričom každé končí leštením zuba a fluoridáciou.
  2. Chemická liečba paradentózy je pomocnou liečbou. Žiadne výplachy nevyliečia zápal. Baktérie v povlakoch a na zubnom kameni sa teda musia najskôr mechanicky uvoľniť, až potom ich môže ovplyvniť aj chemický výplach chlórhexidínom. Ten totiž účinkuje iba na povrchu ďasien, kým zápal vždy prebieha najmä vo vnútri parodontálneho vačku.
  3. K chirurgickej liečbe sa pristupuje pomerne zriedka. Len vtedy, keď mechanickou a podpornou chemickou liečbou nie je možné zápal zastaviť.

Ako sa vyhnúť paradentóze

Najlepším liečením však je, podobne ako pri dentálnej hygiene – prevencia. Dá sa zariadiť, aby ste sa s paradentózou nikdy nemuseli stretnúť, a to celkom jednoducho. Okrem zubnej kefky a pasty používajte pravidelne aj ďalšie dentálne pomôcky, ktoré vám odporučí váš dentálny hygienik. Jednou z najdôležitejších je pritom medzizubná kefka. S ňou totiž dokážete „povymetať všetky pavučiny“ v ústach a každodenným používaním zariadiť, aby sa v nich nikdy netvorili. Ak k tomu aspoň dvakrát ročne navštívite špecialistu – dentálneho hygienika, o paradentóze (teda správne: parodontitíde) a iných problémoch so zubami budete môcť už iba čítať.