dentalna-hygiena-partnerov

Partner podľa úsmevu

Bc. Renáta Duch, senior dentálna hygienička Edent

Bozkávanie v sebe skrýva úžasné zdravotné benefity. Počas vášnivého bozkávania telo vyplavuje hormóny šťastia, spaľuje kalórie, zažíva vlny eufórie. Zaľúbenci si však pri bozkoch vymieňajú oveľa viac než len trochu slín.

Dobré a zlé baktérie – dobré a zlé bozky

Naše ústa sú prirodzeným domovom množstva mikroorganizmov, ktoré aktívne ovplyvňujú stav nášho celkového zdravia. Tieto mikroorganizmy spolu vytvárajú takzvanú ústnu flóru. Najpočetnejšie z nich sú baktérie, ktorých je až okolo 600 – 700 rôznych druhov. Niektoré z nich naše telo nevyhnutne potrebuje pre zdravé fungovanie, iné však môžu spôsobiť ľahšie aj vážnejšie zdravotné problémy.

Zdravší vďaka bozkom

Pri bozkávaní si partneri časť týchto baktérií, dobrých aj zlých, nevyhnutne vymieňajú. Napríklad počas jedného desaťsekundového bozku si dvojica vymení až osemdesiat miliónov baktérií. Pokiaľ vy aj váš partner alebo partnerka dodržiavate pravidelnú ústnu hygienu, niet sa čoho obávať. Práve naopak. Holandskí vedci zistili, že u dvojíc, ktoré sa bozkávajú priemerne 9-krát denne, sa mikrobiálne zloženie úst takmer neodlišuje. Pravidelné bozkávanie teda zaisťuje takú čulú výmenu mikroorganizmov, že ju má každý z dvojice takmer rovnakú. Tým si pár navzájom zvyšuje obranyschopnosť pre seba a dokonca aj svoje budúce potomstvo.

Chytil som od teba zubný kaz

Problém nastáva, pokiaľ jeden z dvojice nedodržiava pravidelnú ústnu hygienu. Škodlivé baktérie sa vtedy v ústach premnožujú a šíria sa do celého tela. Nedostatočná alebo nesprávna dentálna hygiena vedie k zápalu a časom môže spôsobiť až parodontitídu (paradentózu) alebo iné vážne ochorenia. Pri bozkávaní netreba zabúdať, že aj zubný kaz je infekčný.

Dbajte o zdravý úsmev

Zdravý úsmev partnera je preto viac než len signálom príťažlivosti: je prejavom starostlivosti o svoje zdravie aj zdravie toho druhého. Preto si na vašom partnerovi dobre všímajte nielen jeho úsmev, ale aj to, čo sa za ním skrýva.

Objednajte sa

Ilustračné foto: © Nature