Zapal dasien je potrebne liecit

Zápal ďasien je potrebné liečiť

Autor: , dentálna hygienička Edent

Krvácanie ďasien stále mnohí považujeme za bežnú vec. Vinníka hľadáme v príliš tvrdých zubných kefkách alebo v citlivosti ďasien. V skutočnosti sú však krvácajúce ďasná prvým príznakom zápalu, ktorý sa prejavuje ich zvýšenou citlivosťou. A kefka? Zápal vznikol práve preto, že sme na naše ďasná boli príliš mäkkí.

Zapálené ďasná? Na vine sú baktérie

Zápal ďasien sa odborne nazýva gingivitída. Nikdy nevzniká sám od seba. Spôsobujú ho baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v ústnej dutine a hromadia sa na miestach, ktoré si dostatočne nečistíme, ako napríklad medzizubné priestory, či povrch zuba pod ďasnom. Po čase vytvoria povlak, ktorý dráždi ďasná a tie sa v dôsledku toho zapália. Zapálené ďasná sú tmavočervené, na pohľad lesklé a opuchnuté. Premnožené baktérie okrem toho spôsobujú aj nepríjemný dych.

Najprv ďasno, potom zub

Opuch spôsobuje slabé krvácanie pri zahryznutí alebo pri čistení zubov. Ďasná sú podráždené, citlivé a na ich okrajoch je viditeľný povlak, alebo zubný kameň. Zanedbaný zápal ďasien môže prerásť až do paradontitídy, ktorú hovorovo poznáme ako paradentózu. Vtedy začnú baktérie rozpúšťať vlákna, ktoré spájajú zub s kosťou. Ten sa začne kývať a nakoniec oň môžeme prísť.

Zapal-dasien-ma-4-fazy

1. Zdravý zub, zdravé ďasno, bez zubného kameňa a povlaku, bez zápalu
2. Ďasno reaguje na neodstránený povlak, zapaľuje sa a krváca. Nábeh na parodontitídu.
3. Z povlaku sa vytvára zubný kameň, ktorý sa dostáva aj pod ďasno. Baktérie z kameňa začínajú rozpúšťať kosť.
4. Hrubé nánosy zubného kameňa a zubného povlaku spôsobujú ústup zapáleného ďasna, hrozí vypadnutie zuba.

Zápalu ďasien sa dá predchádzať

Zápalu sa perfektne zbavíme tak, že si povlak alebo kameň necháme odstrániť u profesionálneho dentálneho hygienika a súčasne dodržiavame poctivú každodennú dentálnu hygienu, ktorú nám špecialista odporučí podľa individuálneho stavu našej ústnej dutiny Samozrejmosťou by okrem zubnej kefky a pasty mala byť aj zubná niť a medzizubná kefka. Mimoriadne dôležitá je jej správna veľkosť, ktorú vám odporučí špecialista. Pri správnom a pravidelnom používaní medzizubnej kefky sa zápalu a krvácania z úst dá zbaviť do troch až piatich dní. Vhodná ústna voda s antibakteriálnym účinkom zase pomôže znižovať počet baktérií v ústach. Pre intenzívnu liečbu zápalu ďasien sú k dispozícii špeciálne prostriedky, ktoré vám podľa stupňa závažnosti poradí dentálny hygienik.

Zápal ďasien je u fajčiarov ešte častejší

Na tvorbu zápalov v ústnej dutine výrazne vplýva aj fajčenie. Podľa mnohých štúdií parodontitída s fajčením dokonca priamo súvisí. Štatistiky tvrdia, že riziko paradontitídy u fajčiarov je 4- až 10-krát vyššie než u nefajčiarov. Takže pokiaľ to so zdravým úsmevom myslíte vážne, mali by ste zvážiť aj obmedzenie tohto zlozvyku.

Pre diabetikov

O dôslednú ústnu hygienu by mali výrazne dbať aj diabetici. Zmena metabolizmu cukrov totiž postihuje celý organizmus a zápal ďasien situáciu iba zhorší. Následkom zápalov sa u diabetikov môžu častejšie prejavovať plesňové a kvasinkové ochorenia na sliznici a v ústach, podnebí, na jazyku, ale aj pod zubnou náhradou.

Je to dedičné?

Ak zápalmi ďasien a parodontitídou trpeli naši rodičia alebo príbuzní, neznamená to, že sa jej nedá vyhnúť. Naopak, dedičný je iba jeden jediný druh parodontitídy, ktorý sa dá zistiť už v detstve z röntgenovej snímky. Na nej lekár rozpozná úbytok kostí na predných zuboch a prvých stoličkách. Takíto pacienti musia navštevovať dentálnu hygienu v pravidelných intervaloch a venovať ústnej starostlivosti veľa pozornosti, pokiaľ si chcú udržať zuby čo najdlhšie. Vo väčšine prípadov sú však zapálené ďasná a parodontitída následkom zanedbanej hygieny.

Špecialisti na váš úsmev

Preto vložte zdravie vášho úsmevu do skúsených rúk. Naši špecialisti v Edente sa radi postarajú o všetko, čo vaše ústa majú na srdci, na zuboch či na jazyku. Objednajte sa na vyšetrenie či bezplatnú konzultáciu, pri ktorej vám pomôžeme s nastavením správnej a dlhodobej starostlivosti o váš úsmev.

 

Objednajte sa