Zubny kamen vam z ust urobi jaskynu

Zubný kameň vám z úst urobí jaskyňu

Autor: , dentálna hygienička Edent

S čistením zubov je to trochu ako s domácim upratovaním. Na ťažšie dostupných miestach, kde nezvykneme vysávať ani utierať prach, sa usádzajú vrstvy špiny a pavučín. Podobne je to v ústnej dutine. Tam, kde sa nedostane zubná kefka ani niť, vzniká priestor pre zubný povlak a neskôr aj zubný kameň.

Stalaktity na zuboch

Počas celého dňa sa na našich zuboch, ďasnách a v medzizubných priestoroch bežne zachytávajú zvyšky potravy. Pôsobením baktérií, ktoré každý z nás má v ústnej dutine, sa menia na zubný povlak (plak). Ak zubný povlak neodstránime čistením, vápnik v našich slinách ho skôr či neskôr premení na zubný kameň. Ide o podobný proces ako v jaskyni. Ak na jedno miesto kvapká voda s obsahom vápnika, vznikajú rôzne vápenaté útvary. V jaskyniach je čo obdivovať, ale o stalaktity a stalagmity v ústach nestojí nikto.

Zubny kamen sa vytvara z povlaku

V jednom miligrame zubného povlaku sa nachádza 100 až 300 miliónov baktérií.

Nebezpečný spoločník

Pozrite sa do zrkadla. Zubný kameň vidíme väčšinou ako žltý, hnedý alebo až čierny nános na zuboch. Začína sa spravidla usadzovať najprv na vnútornej strane zubov – ktorá je pri čistení ťažšie prístupná. Na povrchu je zubný kameň hrubý a drsný, vďaka čomu sa na ňom ľahko usádzajú baktérie a zvyšky potravy. Tým, že zubný kameň sa dokáže usadiť na zube nielen nad, ale aj pod ďasnom, dochádza jeho pribúdaním k oslabovaniu ďasien a k nebezpečnému narušeniu väzieb medzi zubom a ďasnom.

Zubny povlak sa zachytava aj na tazko pristupnych miestach.

Zubný povlak sa počas dňa bežne vytvára na rôznych častiach zuba, aj pod ďasnom kde je pri bežnom čistení ťažko dostupný.

Zubný kameň je len začiatok

Ak zuby zanedbávame, zápal ďasien na seba nenechá dlho čakať a v neskoršom štádiu môže prerásť až do parodontitídy. Vtedy už zápal postúpi tak hlboko, že baktérie začnú rozpúšťať kosť. Okrem toho môže zubný kameň spôsobiť aj ďalšie zdravotné problémy. Toxické látky, ktoré sa v ňom hromadia, totiž prenikajú do krvi a negatívne ovplyvňujú fungovanie tráviaceho traktu aj celého organizmu.

Ako sa zbaviť zubného kameňa

Zamedzovať tvorbe zubného kameňa je vecou každodennej ústnej hygieny. Je dôležité, aby sme zo zubov pravidelne a dôsledne odstraňovali nečistoty a zubný povlak. Aspoň raz denne je potrebné vyčistiť aj medzizubné priestory. Povlak a zubný kameň sa však tvorí aj na miestach, ktoré nie sú viditeľné či dostupné a poradí si s nimi len špecialista. Navštevovať dentálneho hygienika by ste pritom mali aspoň dvakrát ročne.

Zubný kameň patrí do rúk špecialistu

Kým povlak sa dá zubnou kefkou vyčistiť pomerne ľahko, zubný kameň už patrí do rúk špecialistu – dentálneho hygienika. Nakoniec, niet sa čoho obávať. Odstraňovanie zubného kameňa v klinike dentálnej hygieny Edent je bezbolestný úkon. Naši špecialisti najprv kameň odstránia ultrazvukom a následne zuby detailne dočisťujú ručnými nástrojmi. Dodatočným pieskovaním, čo je vlastne dokonalé vyhladenie povrchu zubov, pomáhajú brániť tvorbe plaku, ktorý sa na vyhladených miestach ťažšie usadzuje.

Zubny kamen je potrebne profesionalne odstranit aj pod dasnom

Zubný kameň na neprístupných miestach vám bezbolestne odstráni špecialista – dentálny hygienik.

Mýty a fakty o zubnom kameni

Niekomu sa zubný kameň môže tvoriť rýchlejšie a častejšie ako ostatným, a to aj pri rovnakom čistení zubov. Ak sa však domnievate, že na vine sú gény, mýlite sa. Zubný kameň sa nededí. Na jeho tvorbu totiž vplýva aj zloženie slín, životospráva, prípadne užívanie niektorých liekov. Na záver každej dentálnej hygieny v Edente dostanete od našich špecialistov užitočné odporúčania, s ktorými tvorbe plaku a kameňa budete účinnejšie brániť aj doma.

Zubný kameň u detí?

Mimochodom, vedeli ste, že zubný kameň môže vznikať aj v detskom veku? Aj u detí, podobne ako u dospelých, je jediným správnym riešením návšteva špecialistu a následná dôsledná domáca hygiena. Dôkladné čistenie zubov dentálnymi pomôckami v kombinácii s pravidelnými prehliadkami u špecialistu je tá najlepšia prevencia proti tvorbe zubného kameňa. V Edente vám radi ukážeme, ako si trvalo udržať váš úsmev zdravý.

 

Objednajte sa