voda je dolezita pre dentalnu hygienu

Zuby ako z vody

Viete, že práve čistá voda vie pomôcť vášmu zdravému úsmevu? Tu sa dočítate, prečo.

Možno nebudete celkom súhlasiť, ale je to tak. Voda je pre naše telo je doslova liekom, a to celkom bez vedľajších účinkov. Najlepšie uhasí smäd. Hydratuje bunky, odvádza z tela odpadové látky, pomáha nám lepšie sa sústrediť, v horúčave schladzuje organizmus. A aby toho nebolo málo, má vplyv aj na naše dentálne zdravie.

Čo sa deje v ústach

Vždy, keď zjeme niečo sladké, napríklad zmrzlinu, baktérie v našich ústach začnú meniť pH na kyslé. Vytvárajú totiž kyseliny, ktoré postupne odvápňujú zuby. Ak hodnota pH klesne pod 5,5, zuby sa začínajú demineralizovať a vzniká tak živná pôda pre zubný kaz. Nebezpečné však nie sú len sladkosti a sladké nápoje. Aj káva, čaj, citrusový džús alebo zdanlivo neškodná minerálka dokáže meniť pH v ústach na kyslé a spôsobiť zubnú eróziu, čiže stratu tvrdého zubného tkaniva.

Dúšok proti kazu

Voda má schopnosť neutralizovať kyslé pH v ústach. Preto, pokiaľ si ústa po každom jedle alebo nápoji vypláchneme čistou vodou, zachránime si kožu a svojim zubom sklovinu. Samozrejme, vodu obsahujú aj sliny. Pomocou nich sa kyslé prostredie v ústach prirodzene neutralizuje, aj keď si ústa nevypláchnete. Deje sa to však oveľa pomalšie a baktérie tak majú šancu napáchať viac škôd.

Prečo máme sucho v ústach

Čistá voda má však pre ústnu dutinu význam aj ako súčasť pitného režimu. Ak nemáme v tele dostatok tekutín, môžeme trpieť suchosťou v ústach, ktorá sa odborne nazýva xerostomia. Ľudia trpiaci xerostomiou majú ťažkosti s prehĺtaním, popraskané pery a suchý jazyk. Keďže suchosť v ústach opäť znamená kyslé prostredie, zuby sa kazia a erodujú rýchlejšie. A hoci sa toto ochorenie objavuje skôr ako vedľajší účinok užívania niektorých liekov než zo zanedbaného pitného režimu, pohárom vody navyše si vylepšíte aj váš úsmev.

Darček pre váš pitný režim

Na pláži alebo na cestách nemusí byť pohár vždy poruke. Preto máme pre vás mimoriadnu letnú ponuku. Ak si v Edente do 31.8. objednáte balík dentálnej hygieny Standard alebo Exclusive, počas pracovných dní vám naviac darujeme jednu zo štýlových eko fliaš EQUA pre váš pitný režim – aj zuby ako z vody.

Objednajte sa